Startmöte för cykelgrupp

Foto: Tomas Björnsson

Cykeln är en viktig del av ett hållbart samhälle. Lunds Naturskyddsförening har en aktiv cykelgrupp som arrangerar cykeldagar och påverkar kommunen att prioritera cyklingen, bl a genom att inventera cykelvägar och ge synpunkter på dessa till Tekniska förvaltningen. Syftet är att få fler människor på cykeln i alla situationer, även ut i naturen, till affären och på semestern. 

Att underlätta för cykling är en av föreningens hjärtefrågor och cykelgruppen arbetar även med att påverka kommunen att prioritera cyklister och fotgängare i all planering. Nu är det dags för höstens startmöte i Lund! Du behöver inte vara medlem för att delta, men får gärna bli.

DATUM: Mån den 26 aug kl 18.30.
PLATS: Studiefrämjandet, Fabriksgatan 2, Lund (Sockerbruksområdet).

Välkomna!

Kontaktperson Tomas Björnsson, tfn 046-13 81 58.