Fyra föreläsningar du inte får missa!

Här är fyra gratis föreläsningar som du inte får missa i vinter! Du behöver inte vara medlem i Naturskyddsföreningen för att delta, men får gärna bli!

NOLLUTSLÄPP INOM INDUSTRIN / 26 NOV / LANDSKRONA
Utmaningarna för att nå en hållbar omställning inom industrin kan tyckas oöverkomliga. Är det ens möjligt? Välkommen på en intresseväckande föreläsning! Lars J Nilsson är en av de forskare som sitter med i FN:s klimatpanel IPCC. En klimatpanel som sammanställer det vetenskapliga kunskapsläget kring klimatförändringar och möjliga lösningar. Möt Lars J Nilsson på Landskrona bibliotek då han pratar kring frågan om det är möjligt med nollutsläpp i industrin och hur det i så fall ska gå till. DATUM: Tis den 26 nov kl 18-19. PLATS: Landskrona bibliotek. ANMÄLAN: Evenemanget är kostnadsfritt men för att vara säker på att få plats rekommenderas föranmälan till: biblioteketvuxen.program@landskrona.se Här kan du läsa mer

HELA SVERIGE STÄLLER OM / 27 NOV / LUND
Rapporterna om tillståndet för jordens klimat samt om den pågående utrotningen av ett stort antal arter har ruskat om. Forskarna säger med eftertryck att det krävs en genomgripande omställning av våra nuvarande samhällen för att undvika de värsta scenarierna. Hur ska vi agera? Naturskyddsföreningens generalsekreterare, Karin Lexén, presenterar föreningens satsning på den stora omställningen. Föreläsningen följs av en frågestund och möjlighet till diskussion. DATUM: Ons 27 nov kl 18-19:30. PLATS: Stadsbibliotekets atrium, Lund. >>Läs mer

MITT FÖRSTA ÅR SOM BIODLARE / 2 DEC / TRELLEBORG
Jenz Rönnow tar oss med på en resa in i binas spännande värld! En föreläsning om hur det är att vara biodlare, vad som händer under biåret i bikupan och hur bisamhället är uppbyggt. Naturskyddsföreningen bjuder på kvällsfika. DATUM: Mån 2 dec kl 18-20. PLATS: Studiefrämjandets lokaler, Kontinentgatan 2, Trelleborg. >>Läs mer

HUR MÅR SMÅFÅGLARNA I STADEN? / 5 DEC / DALBY OBS! INSTÄLLD!
Hur påverkas de av buller, gatubelysning och luftföroreningar i staden? Och hur påverkar fågelmatning fågellivet? Caroline Isaksson, från Biologiska institutionen vid Lunds universitet, delger oss data från fågelpopulationer i Skåne. Välkomna! DATUM: Tors den 5 dec kl 18-20. PLATS: Dalby bibliotek, ett samarbete mellan biblioteket och Lunds Naturskyddsförening. >>Läs mer