Utfrågning 25/8: Vad lovar partierna för klimat och natur inför valet?

Vad lovar partierna för klimat och natur inför valet 2022?

Naturskyddsföreningen anordnar en bred miljöpolitisk utfrågning med riksdagspartierna. Vid utfrågningen kommer partierna att få svara på vilka förslag de har för att lösa klimat- och naturkriserna. De kommer också att få svara på hur de ställer sig till några av föreningens prioriterade frågor inför kommande mandatperiod och kommentera partiets resultat i våra valgranskningar. Missa inte när vi tar pulsen på partierna inför valdagen!

När: torsdag 25 augusti, klockan 11.30-12.45

Var/hur: Sänds live på Naturskyddsföreningens Youtube-kanal.

Medverkande: Naturskyddsföreningens ordförande Johanna Sandahl, generalsekreterare Karin Lexén och representanter från riksdagspartierna.

Anmäl dig här för att få direktlänk i mail.